Konferencja naukowa w Kołudzie Wielkiej

Autor: Hodowla Owiec w Dopłaty, Konferencje, Porady, Z kraju   2 Komentarzy »

Od połowy lat 80. następuje stały spadek pogłowia owiec. Różne programy i formy wsparcia wpływają jedynie na spowolnienie tego procesu. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej otworzyły się nowe możliwości pomocy dla owczarstwa.

W najlepszym okresie szczyciliśmy się wysokim stanem owiec w regionie wynoszącym powyżej 200 tys., obecnie mamy około 11 tys. owiec matek, z czego 5 tys. objętych jest oceną użytkowości. Wsparciem specjalnym z budżetu objętych jest 30 stad, w tym 24 stada z merynosem polskim w starym typie (1 992 maciorki), 4 stada merynosa barwnego (212 maciorek) i 2 stada owcy pomorskiej (80 maciorek). Obecnie produkcja owczarska jest nierentowna i wsparcie na każdym poziomie pozwala na utrzymanie tej  gałęzi rolnictwa.

Pojawiające się nowe kierunki gospodarowania pozwalają niekiedy na dalsze funkcjonowanie produkcji owczarskiej. Na uwagę zasługuje mleczne użytkowanie owiec na terenach nizinnych w połączeniu z produkcją serów. Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej zajął się taką produkcją i z powodzeniem realizuje sprzedaż serów owczych. Od ubiegłego miesiąca produkty z owiec i gęsinę w różnej postaci można zakupić w sklepie zakładowym.

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na sytuację owczarską ma kształtujący się popyt na produkty owczarskie. Wełna od wielu już lat nie wnosi dochodu dla gospodarstwa. Mięso może mieć większy wpływ na rentowność produkcji owczarskiej. Problem tkwi małym spożyciu jagnięciny. Podejmowane są inicjatywy promocji mięsa owczego np. na targach Polagra Food 2010, czy na wystawach organizowanych przez KPODR w Minikowie  i w Przysieku.21 i 22 czerwca w Instytucie Zootechniki PIB ZD

w Kołudzie Wielkiej odbyła się konferencja nt. „Możliwości poprawy efektywności chowu owiec i kóz w Polsce w ujęciu regionalnym”. Na konferencję licznie przybyli hodowcy i zaproszeni goście. Na uwagę zasługuje fakt, że obecni byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski pani Ewa Mes, poseł Eugeniusz Kłopotek, dyr. Instytutu Jędrzej Krupiński, dyr. ZD Ryszard Jagodziński, Wiceminister Rolnictwa  Tadeusz Nalewajk i władze administracyjno-samorządowe miasta i gminy Janikowo.

2 odpowiedzi na “Konferencja naukowa w Kołudzie Wielkiej”

  1. Hodowca pisze:

    Byłem, super organizacja i wiele ciekawych tematów. Polecam!

  2. Krzychu pisze:

    Także byłem – super sprawa. Takie konferencje powinny być organizowane znacznie częściej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *